حضور قاضی‌زاده هاشمی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قم/ پرچمدار و علمدار مبارزه با فساد هستیم/دولت بیشترین سختگیری را به مسئولان دارد/ دغدغه رئیس جمهور معیشت مردم است

19 آذر 1401

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز پنجشنبه 17 آذرماه به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قم حضور یافت و به سؤالات دانشجویان پاسخ گفت.

 

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم دیدگاه‌های ۱۳ نفر از دانشجویان را شنید و به سؤالات و دغدغه‌های آنان پاسخ داد.


تورم، ازدواج جوانان، مسائل دانشجویی و مسائل سیاسی مرتبط با اغتشاشات، ضرورت پاسخگویی مسئولان کشور و حضور آنان در بین مردم و دانشجویان از مسائلی بود که دانشجویان در این جلسه مطرح کردند.


معاون رئیس جمهور در این مراسم گفت: ایام 16 آذر فرصتی است که می‌توان در مورد نقش دانشجویی و جنبش دانشجویی و مسیری که تا به امروز دانشگاه‌ها در طول این 80 سال طی کرده‌اند، گفت‌وگو کرد. طبق فرمایش مقام معظم رهبری مگس‌ها روی زخم می‌نشینند اگر مسئولان به وظایف خودشان عمل نکنند. اگر بسیاری از بسترهای آسیب‌دیده نبود فرصت سوء‌استفاده و برجسته‌سازی و فتنه‌انگیزی هم وجود نداشت. فتنه ترکیبی از راست و دروغ است و امیدوارم با جهت‌گیری‌هایی که رئیس جمهور محترم دارند به تدریج انحراف‌های اتفاق افتاده را برطرف کنیم هرچند ما هم بی‌‌اشکال نیستیم.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مشکلات خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، گفت: در طول این یک سال خدمت در بنیاد شهید و امور ایثارگران هر سؤالی مطرح‌شده پاسخ داده شده است. یکی از هنرپیشگان معروف کشور در بندر ترکمن به دیدار جانبازی رفت که سه فرزند معلول داشت و این موضوع را در اینستاگرام مطرح کرد و شفاف‌سازی شد که این خانواده چه کمک‌هایی از ما دریافت می‌کنند هر چند با توجه به وضعیت اقتصادی کشور رسیدگی که در شأن این عزیزان است اتفاق نمی‌افتد.


معاون رئیس جمهور در مورد قانون درگذشتگان جهادی و محیط‌زیست کشور، گفت: بر اساس قانون به افرادی که در فعالیت‌های داوطلبانه مثل هلال‌احمر و محیط‌زیست از دنیا می‌روند عنوان شهید داده نمی‌شود و تغییر آن نیاز به قانون‌گذاری دارد. بسته قانون‌گذاری بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان هلال‌احمر و محیط‌زیست در حال تهیه است که برای افرادی که در سیل و زلزله کمک می‌کنند و در این مسیر از دنیا می‌روند اقداماتی انجام شود.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به جمله‌ای از شهید بهشتی در مورد اینکه «دانشجو مؤذن جامعه است»، گفت: اذان پیام توحید است اینکه ما از کجا آمدیم و به کجا می‌رویم؟ مؤذن کسی است که پیام توحید، نبوت، امامت، آخرت‌خواهی و عدالت‌خواهی را به جامعه منتقل می‌کند نه پیام مادی‌گرایی و دشمنان را به جامعه انتقال دهد. انتقاداتی مطرح است در مورد اقدامات علمی صورت گرفته و نیازهای علم و فناوری در کشور که ما به آن نقطه نرسیده‌ایم. هرچند که در حوزه‌های محدودی دانش در کشور داریم اما مربوط به همه حوزه‌ها نیست و نقش ما تربیت نیروی انسانی و تکنسین است تا اینکه دانشگاه نسل چهارم تولید کنیم.


معاون رئیس جمهور در واکنش به شعارهای تعداد معدودی از دانشجویان خطاب به دیگر دانشجویان، گفت: من در تعجب هستم در محیط دانشگاهی و علمی جمعی از دانشجویان به جمعی که اختلاف‌نظر و باور دارند توهین می‌کنند. اینکه شعار «آزادی» می‌دهید اما به سایرین توهین کنید در شأن دانشجو نیست. آزادی یعنی اینکه گفت‌وگو بین افراد شکل بگیرد.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خطاب به دانشجویان گفت: اگر شما تازه دانشجو شده‌اید من 30 سال در دانشگاه بودم، فضای دانشگاه همیشه شاداب بوده است و ما هم مسئولان را پشت میز می‌آوردیم و به آنها اعتراض می‌کردیم. فضای گفت‌وگو در دانشگاه همیشه اینگونه بوده است و ممکن است موضوعات گفت‌وگو تغییر کرده باشد. ذات جمهوری و مردم‌سالاری پرداختن به اختلاف نظرها است. این نظرات باید بر اساس چارچوبی به نام قانون اساسی باشد که میثاق ملی آن است.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به عملکرد قوه قضائیه و زمان رسیدگی به پرونده‌ها، گفت: دادگاه و قوه قضائیه هویت مستقل دارد. رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه روند و قانون خاص خود را دارد و درباره این روند من نمی‌توانم به عنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران صحبت کنم.


وی با اشاره به موضوع مقابله با فساد در جامعه توسط مقامات قضایی در کشور، گفت: به عنوان مسئول بنیاد به دنبال این هستم که با مجاری فساد مقابله کنم و برای همین برخی مسئولان قبلی بنیاد را خود من به مقامات قضایی معرفی کردم. ما خودمان علمدار و مطالبه‌گر مقابله با فساد هستیم. در مورد فساد 92 هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه دولت وقت برای نرخ‌گذاری روی فولاد قیمتی را مشخص کرد و مدیران موظف بودند طبق نرخی فولاد را بفروشند و به مردم گران نفروشند و تورم ایجاد نشود و به همین دلیل ارزان فروخته شده است نمی‌گویم تخلف نشده است اما تا زمانی که ثابت شود زمان لازم است.


معاون رئیس جمهور در پاسخ به اینکه چرا برخی افراد در اتفاقات اخیر کشور را محارب اعلام می‌کنند، به شهید «حمید پورنوروز» و نحوه شهادت این شهید اشاره کرد و گفت: با کوکتل مولوتوف در خانه این شهید را آتش زدند و در مقابل زن و دخترش با 180 ضربه چاقو و سنگ این شهید را به شهادت رساندند و در خیابان با موتور از روی پیکر این شهید رد شدند، مشروب خوردند و روی پیکر شهید ریختند، این محاربه است. به خاطر اعتراض نباید به اموال و ناموس مردم آسیب وارد شود، مراکزی که سلاح نظامی دارند مراکز حساسی هستند. سال 72 در مشهد در یکی از کلانتری‌ها سلاح به دست اراذل و اوباش افتاد که بسیاری از مردم کشته شدند.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی با انتقاد از عدم رعایت ادب در این نشست دانشجویی خاطرنشان کرد: نسبت به برخی حرف‌ها تذکر اخلاقی دادم. به آقایان هم خواهم گفت اگر به من توهین کردند شما بگذرید و این حق شخصی بنده است اما حمله به جان و ناموس مردم پاسخ دارد. دولت آقای رئیسی گشت ارشاد مسئولان گذاشته است و دستگاه به دستگاه بازرسی می‌شوند و به بنیاد شهید و امور ایثارگران هم آمدند و ایرادات گزارش شده است. دولت سختگیرترین سختی‌ها را برای مسئولان خود دارد تا اگر مسئولی کارش را درست انجام نداد به جای اینکه چهار سال بماند خود آن فرد می‌گوید که محل خدمت او تغییر کند.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد آزادی بیان در دانشگاه‌ها و افرادی که مدعی هستند که آزادی در جامعه نیست، گفت: در خاطرات شهید چمران آمده است که 16 آذر تا 2 ساعت مجروحان در خون می‌غلطیدند و از ترس ساواک به بیمارستان منتقل نشدند. این سه شهید دانشجو مجروح بودند و به خاطر اینکه به بیمارستان انتقال داده نشدند به شهادت رسیدند. این افراد این دیکتاتوری را می‌خواهند که انتهای آن دیکتاتوری رضاخانی است.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: ما از مشکلات اقتصادی کشور دفاع نمی‌کنیم و به عنوان کسی که در جریان مذاکرات دولت هستم اذعان می‌کنم که بزرگترین خط قرمز رئیس جمهور معیشت مردم است. در فصل بودجه هستیم و رئیس جمهور در این زمینه به سبد معیشت مردم توجه دارند. ما در کشور تورم مزمن 100 ساله داریم. مشکلات زیادی داریم که اصلاح آن با برنامه و مدبرانه و تدریجی امکان‌پذیر است.


وی در مورد سؤال دانشجویی که گفت تمام کشورهای منطقه با ما دشمن هستند، گفت: بازی‌های جام جهانی فوتبال قطر نشان داد عزت دولت ایران در منطقه چگونه است. قدرت‌های بزرگ و حتی آمریکا با قطر در مورد ایران تماس گرفتند. امروز ایران واقعیت قدرتمند در منطقه است و هیچ اتفاقی در منطقه به جز به خواست ایران اتفاق نخواهد افتاد. در حالی که در رژیم سابق و روز 26 دی ماه سال 57 آمریکا تشخیص داد که شاه از ایران برود.


معاون رئیس جمهور با اشاره به حضور در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان زاهدان گفت: دو سوم دانشجویان این دانشگاه اهل سنت بودند و برخی سؤالاتی را مطرح کردند و ذهن و فکر این دانشجویان را با اخبار و مطالب نادرست پر کرده بودند و من به سؤالات آنها پاسخ دادم. سردار سلامی هم در پاسخ به آمریکا و اسرائیل گفته بود که ما با همین دهه هشتادی‌ها با شما مقابله خواهیم کرد. دانشجویان ما به مدد انقلاب شجاع هستند و قدرت اظهارنظر پیدا کرده‌اند و باید بستر این گفتگو‌ها فراهم و فضا برای هر قشری امن شود.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حضور رئیس جمهور در سنندج و تهدید مغازه‌داری که از ایشان پذیرایی کرد، گفت: این فضا چه نوع آزادی است که برخی دنبال آن هستند؟ باید فضای گفت‌وگو ایجاد شود و بزرگترین دستاورد رشد و تحمل دموکراسی است زیرا در همه جا حتی در یک خانواده و بین دو برادر هم اختلاف نظر وجود دارد.


معاون رئیس جمهور در پاسخ به دانشجویی در مورد پیشرفت کشورهای اروپایی گفت: آن دوره که اروپا قرون وسطی را طی می‌کرد، کشور ما در عرصه‌های علمی به پیشرفت‌هایی دست یافته بود. پیشرفت اروپا ربطی به مسئله حجاب و عدم حجاب ندارد. آنچه باعث پیشرفت اروپا شد به خاطر مسلط شدن به علم و نظم در این کشور بود. مسیر علمی امروز کشور ما هم با پرچمداری مقام معظم رهبری است و ما قدرت اول منطقه در علم هسته‌ای، موشکی و نانو هستیم و ادامه این مسیر به دوش شما دانشجویان و اساتید است تا با این رشد علمی اروپا هم به ما نخواهد رسید.

منبع:ایثار