ادای احترام قاضی‌زاده هاشمی به شهدای استان مازندران/ هدف یادواره شهدایی مانند شیخ فضل‌الله نوری بازخوانی تاریخ و عبرت گرفتن است

08 مرداد 1401

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در بدو ورود به مازندران با حضور در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان نور با اهدای گل و قرائت فاتحه برای شهدای گمنام با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کرد.


معاون رئیس جمهور پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: شهید شیخ فضل‌الله نوری در ایام غربت اسلام‌خواهی در مقابل یک جریان غنی که قصد به انحراف کشیدن مبارزات ناب ملت ایران برای حذف استبداد، ظلم و طاغوت را داشتند ایستاد و شجاعانه جان خود را در این مسیر فدا کرد.


وی با اشاره به تذکر شهید آیت الله شیخ فضل‌الله نوری به ملت ایران، افزود: ایشان نسبت به جریانات غرب‌گرا و وابسته به استکبار و انگلیس هشدار داد و گفت که این جریان باعث می‌شود مبارزات مردم ناقص مانده و به استبداد ختم شود که بعد از مدتی همین اتفاق افتاد و استبداد رضاخانی از دل این مشروطیت انگلیسی درآمد و موجب شد که مبارزات ملت ایران عقیم بماند.


قاضی‌زاده هاشمی افزود: آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری یکی از پیشکسوتان و پیشروان ملت بزرگ ایران در تحقق اطلاع‌رسانی است، چرا که با روشنگری خط اصیل را مشخص کرد و علمای دیگر پیرو او حرکت کردند تا اینکه ماحصل آن نظام مقدس جمهوری اسلامی شد.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: این یادواره پاسداشت یک مقام بزرگ و قدرتمند است، به‌عنوان یک شهید قدرتمند و پیشرو، حفظ یاد او به‌نوعی جهاد تبیین است چرا که هنوز تهدیدها و انحرافات فکری توسط برخی به ظاهر اندیشمند در سطح جامعه مطرح است پس بازخوانی تاریخ موجب می‌شود که فراموش نکنیم که چه اتفاقی افتاده است، ما مسیری را تجربه کردیم که به دیکتاتوری ختم شد.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ظاهر شعار برخی افراد منحرف ایجاد آزادی است، اما از دل آزادی‌های لیبرالی که دنبال می‌کنند دیکتاتوری‌های رضاخانی درمی‌آید، گفت: امیدواریم با بررسی تاریخ از انحرافات مراقبت کنیم تا حذف ایشان که حذف اسلامیت از جریان مشروطه‌خواهی بود اتفاق نیفتد. شهید شیخ فضل الله نوری شخصیت عالم مجاهدی است که هم با استبداد داخلی جنگید هم با سلطه خارجی، فکر و آرمان او مقدمه‌ساز پیروزی انقلاب بود.


قاضی‌زاده هاشمی در پایان اذعان داشت: هدف از شرکت در این نوع یادواره‌ها بیشتر از اینکه تجلیل یک شهید مجاهد باشد که البته وظیفه ماست، یک نوع بازخوانی تاریخ و عبرت گرفتن اتفاقات تاریخی برای جلوگیری از تکرار آنهاست.


شرکت در پیش کنگره بزرگداشت شهید شیخ فضل‌الله نوری که با حضور مسئولان کشوری و استانی در دانشگاه آزاد اسلامی در شهرستان نور برگزار می‌شود و سخنرانی در آن از برنامه‌های سفر یک روزه معاون رئیس‌جمهور به مازندران است.


پیش کنگره یک روزه بزرگداشت شهید شیخ فضل الله نوری امروز با هدف تبیین مبانی اندیشه‌ای و علمی این مجاهد مجتهد شهید برگزار می‌شود و کنگره اصلی شیخ فضل الله نوری نیز سال آینده با نظر رهبر معظم انقلاب در شهرهای مشهد، قم و نجف برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

ایشان همچنین ضمن حضور در مراسم یادواره بزرگداشت شهید شیخ فضل‌الله نوری در دانشگاه آزاد اسلامی این شهر با گرامیداشت یاد شهدا، گفت: امروز عده‌ای تلاش می‌کنند با فراموش کردن تاریخ، نسل جدید را جذب کرده و از حقایق منحرف کنند در حالی که وجود شهدایی همچون شیخ فضل‌الله نوری همچون قله‌ای است که جلب توجه کرده و الگویی برای جامعه خواهند بود و ما امروز هم به شخصیت‌های اینچنینی نیاز داریم چرا که انحرافات همچنان وجود دارد.


معاون رئیس جمهور با اشاره به خطرات جریانات سیاسی در دوره این شیخ شهید، اظهار کرد: امروز در عرصه بین‌المللی و جامعه همان افکار انحرافی مبلغانی دارد‌. به فرموده قرآن در آیات ۱۵ و ۱۶ سوره مبارکه مائده، اگر انسان مسیر سلامت و امن را می‌خواهد باید به نور و کتاب تمسک جوید و روابط اجتماعی خود را طوری تنظیم کند که به سعادت و کمال برسد.


قاضی‌زاده هاشمی از شهید فضل‌الله نوری به‌عنوان فعال سیاسی و دینی یاد کرد و گفت: ایشان از مدرسان برجسته از شاگردان میرزا در فقره تنباکو بودند سپس به فقره مشروعیت دعوت شدند و با شرط ایجاد تقویت اسلام همراهی خود را باهدف مقابله با استبداد آغاز کردند. شیخ فضل‌الله نوری مدرس مبارزه با استبداد بود، حرکت او در ادامه حرکت بیدارگری علمای اسلام به شمار می‌رود.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: واژه مجلس شورای اسلامی برای اولین بار توسط شیخ فضل‌الله نوری مطرح شد و تأکید داشتند که مشروطیت باید در خدمت مجلس شورای اسلامی باشد، از این رو جریان‌های سه‌گانه همچون رژیم حاکم وابسته به روسیه، جریان ماسونی وابسته به انگلستان و جریان دینی با رهبری شهید شیخ فضل‌الله نوری به راه افتاد.


وی یادآور شد: زمانی که شیخ فضل‌الله نوری با دوستان خود در قم تحصن کردند، جریان انگلیسی در انگلستان همین اقدام را تکرار کردند که شهید فضل‌الله نوری تأکید کردند که جریانی که با پلوی انگلیسی به راه بیفتند مشروطه نیست، برای اینکه بتوانند این نهضت اصیل را به انحراف ببرند اقدام به جریان‌سازی موازی کرده و توسط متدینین ساده‌لوح انحراف تاریخی را بر سر قانون اساسی ایجاد کردند و نام مجلس شورای اسلامی را به مجلس شورای ملی تغییر داده و اهداف شیخ فضل‌الله که همان مقید بودن قوانین کشور به دین اسلام بود را تضعیف کردند.


قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه شیخ فضل‌الله نوری در اصل با آزادی‌خواهی لیبرالی که می‌خواست تمام احکام دینی و الهی را کنار بگذارد، مخالفت کرد، ادامه داد: در این فضای سنگین و عملیات روانی شدید شیخ شهید در مرکز کشور تنها ماند تا جایی که موج رسانه‌ای منفی کاری کرد که فرزندان او با جریان معاند او همراهی کردند و بر کنار چوبه دار پدر کف می‌زدند. پس از بر دار آویخته شدن شیخ فضل‌الله نوری رضا قلدر توسط انگلستان با وابستگی به آمریکا ظهور پیدا کرد، ظاهر این حرکت مشروطه‌خواهی بود اما به دیکتاتوری ختم شد.


معاون رئیس جمهور با اشاره به نهضت‌های تاریخی که توسط علمای اسلام بنا شده است، ادامه داد: حرکت شهید فضل‌الله نوری در ادامه بیدارگری علمای اسلام که در طول ۳۰۰ سال گذشته پرچم نهضت‌های ظلم ستیزانه را به راه انداختند بود، اما رهبری بسیاری از این نهضت‌ها توسط نفوذی که در فضای افکار عمومی کشور رقم خورد از علما گرفته شده و نهضت‌ها به انحراف رفت.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: افرادی که امروز ما را به دموکراسی آزاد دعوت می‌کنند، ظاهرشان آزادی‌خواهی و باطنشان استبدادطلب است، مردم باید آگاه باشند، شیخ فضل‌الله نوری به آگاه‌سازی مردم پرداخت، هرجا این جریان مستبد به قدرت برسد بی‌رحم‌ترین بی‌رحم‌هاست و این در تاریخ ثابت شده و به عنوان نمونه شهید مطهری‌ و شهید بهشتی‌ که عالمان روشنگر بودند ترور شدند.


وی با بیان اینکه آنهایی که شعار آزادی بدون خدا می‌دهند بزرگترین دروغ‌گویان عالم هستند، ادامه داد: این دروغ‌گویان فرصت پیدا کنند ذره‌ای به مردم رحم ندارند تا افکار خودشان را اجرایی کنند. وقتی شیخ فضل‌الله نوری و امثال او نباشد تا ۵۰ سال بعد می‌توانند به راحتی مسیر انحرافی خودشان را به کرسی بنشانند.


قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه ما یک تجربه ۳۰۰ ساله داریم و انقلاب اسلامی در این بستر متولد شده است، تأکید کرد: مردم ما همه مسیرها را رفتند و به این نتیجه رسیدند که باید نظام مبتنی بر ولایت فقیه بنا کنند، در مشروطیت ملت ما به منورالفکرها تکیه کرد، در ملی شدن نفت هم به جریانات روشنفکری و در نفی از جریانات توده‌ای ظاهر شد ولی در انقلاب اسلامی گوش مردم فقط به فرمان امام خمینی (ره) بود که پیروزی به دست آمد ولی همان جریانات غرب‌گرا و کمونیست تلاش کردند که نهضت را دوباره به انحراف ببرند اما مردم ما تجربه کردند که با اعتماد کردن به آنها، کیان و ارزش‌های آنها حفظ نمی‌شود.


معاون رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: امروز عده‌ای تلاش می‌کنند با به فراموشی سپردن این تجربیات گران‌سنگ، نسل جدید را که مطالعه‌ای نکرده‌اند و تاریخ را نخوانده‌اند و یا دیدگاه‌های عمیق ندارند را جذب کنند و در میانه راه آنها را به انحراف بکشانند. با برگزاری این کنگره شخصیت علمی، اجتماعی و جهادی شهید شیخ فضل‌الله نوری معرفی می‌شود و جلب توجه نسبت به این شخصیت فرصتی ایجاد می‌کند که علت شهادت و شخصیت ایشان مطرح شود. تهدیدهای گذشته همچنان باقی است بنابراین باید در بستر جهاد تبیین، مسائل کشور را حل و فصل کنیم.


گفتنی است، در یادواره شهید فضل‌الله نوری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نماینده ولی فقیه و استاندار مازندران، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مازندران، مسئولان کشوری و استانی حضور داشتند.


یازدهم مرداد سالروز شهادت شیخ فضل‌الله نوری از رهبران نهضت مشروطه است که حضور در عرصه مسائل سیاسی و اجتماعی همچون حضور در جنبش تنباکو و انقلاب مشروطه و آگاهی کامل از توطئه‌های استعمارگران و تلاش برای ایجاد و احیای عدالت‌خانه بخش مهمی از عملکرد در زمان حیاتشان به شمار می‌رود.


یادواره یک روزه بزرگداشت شهید شیخ فضل‌الله نوری به عنوان پیش کنگره بزرگداشت این شهید با هدف تبیین مبانی اندیشه‌ای و علمی این مجاهد مجتهد شهید برگزار شد و کنگره اصلی شیخ فضل‌الله نوری نیز سال آینده با نظر رهبر معظم انقلاب در شهرهای مشهد، قم و نجف برگزار خواهد شد.

منبع: ایثار