کنگره ملی لاله‌های سفید بزرگداشت شهدای منا برگزار شد

23 آذر 1400

کنگره ملی لاله‌های سفید بزرگداشت شهدای منا با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.


دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی روز شنبه ۳ مهر در کنگره ملی لاله‌های سفید که در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، تصریح کرد: در سال ۱۳۶۶ که حج خونین اتفاق افتاد جمعی از اعضای خانواده و آشنایان بنده نیز در این واقعه حضور داشتند و در سال ۱۳۹۴ نیز خودم در این اتفاق حضور داشتم که با تعدادی از شهدای آن اتفاق همراه بودیم.


وی افزود: در روز سقوط جرثقیل نیز بنده در نزدیکی محل سقوط حضور داشتم و در واقع در هر دو حادثه شاهد مستقیم هستم. این خاطرات و روایات شهود باید ثبت شوند و از طریق حقوقی در عرصه بین‌الملل پیگیری شوند و بخشی از این کار می‌تواند توسط حوزه حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری شود.


معاون رئیس جمهور با اشاره به گرمای بسیار زیاد روز قبل از فاجعه منا گفت: از ساعت ۴ بعد از ظهر برق در منطقه قطع شد و وسایل سرمایشی از کار افتاد و آبی که در اختیار ما قرار می‌گرفت نیز گرم بود و زائران بسیار بی‌حال شده بودند. ما در زمان بسته شدن مسیرها مقداری جلوتر بودیم و با وقوع فاجعه سریعآ به محل برگشتیم و توانستیم جان عده‌ای را نجات دهیم.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: نکته‌ای که برای ما بسیار آزاردهنده بود بی‌ارزشی جان انسان‌ها برای حکومت سعودی بود. ما باید قدر ارزش انسان‌ها از نظر حکومت جمهوری اسلامی را بدانیم که در همه موارد پاسخگوی مسائل و مشکلات است.


قاضی‌زاده هاشمی تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم در مسیر خدمتگزاری به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران موفق و خادمان خوبی برای این عزیزان باشیم.


حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت نیز در این کنگره با بیان اینکه دوم مهرماه برای ما یادآور غم و اندوه بزرگ جان باختن ۷ هزار زائر خانه خدا به دلیل بی کفایتی آل سعود است، افزود: هموطنان عزیز کشور ما که در این راه به شهادت رسیدند از افراد خاص و برگزیده بودند و خداوند آنان را به محضر خود پذیرفت. شهدای مسجدالحرام نیز چند روز پیش از فاجعه منا مظلومانه در کنار خانه خدا یعنی نقطه اوج امنیت به شهادت رسیدند.


وی افزود: امروز نیز همچنان ادامه مسیر شهادت را در بین جوانان و نوجوانان می‌بینیم، چنانکه نوجوانی مانند علی لندی جان خود را برای نجات هموطنان خود فدا می‌کنند. رهبر معظم انقلاب فرمودند باید همواره یاد شهدای منا گرامی داشته شود و می‌بینیم که خداوند این روز را مصادف با هفته دفاع مقدس قرار داده تا نام و یاد آنان بیش از پیش مطرح شود.


حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به انجام فعالیت‌های فرهنگی انجام شده برای گرامی داشت خاطره این شهدا گفت: تاکنون ۱۸ جلد کتاب در این رابطه توسط بعثه مقام معظم رهبری تهیه و منتشر شده است. امیدواریم همه عزیزان نیز اگر مطلبی را برای گرامی‌داشت این عزیزان در نظر دارند به بعثه مقام معظم رهبری ارائه کنند.


سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم ضمن خیر مقدم به حاضران گفت: امیدواریم با برگزاری چنین مراسمی بتوانیم گام‌های خوبی در زمینه زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا برداریم.


همچنین سردار محسن انصاری قائم مقام سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران و پدر شهید منا عمار انصاری در این کنگره گفت: فاجعه منا فراتر از یک مصیبت بود و چند هزار نفر از ضیوف الرحمان آسمانی شدند که حدود ۵۰۰ نفر از هموطنان ما نیز در بین شهدا بودند و پیکر ۴۰ نفر از آنان در همان سرزمین باقی ماند تا سندی بر این جنایت باشد.


در پایان این مراسم از همسران شهیدان منا شهید داود موسوی، شهید اصغر فولادگر، شهید حسن قاسمی، شهید علی‌اکبر کلاته و شهید حسن بلیسی و همسر و خواهر شهیده پروین کوثری (شهید حج خونین) و همسر و پدر شهیده صفیه هاشمی (شهید حج خونین) در محل کنگره و به صورت همزمان جمعی از خانواده‌های شهدای منا در استان‌ها تجلیل به عمل آمد.

 

منبع: ایثار