نخستین نشست شورای حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران/ضرورت تدوین نظام‌نامه جامع حقوقی ایثارگران

07 اردیبهشت 1401

نخستین نشست شورای حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران روز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ماه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.


دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران نهادی انقلابی است که توسط حضرت امام خمینی (ره) بنا شده است و برداشت اولیه این است که سیاست‌های کلی آن بر اساس قانون اساسنامه و سایر اسناد بالا دستی و قوانین مادر مانند قوانین خدمات رسانی به ایثارگران روشن است اما علی‌رغم وجود این قوانین آنها در جای خود بکار گیری نشده و حتی بخشی از اقدامات صورت گرفته در گذشته بر اساس آیین‌نامه‌های اجرایی مصوب نبوده است.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در بسیاری از موارد آیین‌نامه‌های اجرایی تدوین و تصویب نشده است، گفت: در بسیاری از مسائل حقوقی مربوط به ایثارگران سال‌ها است که ابهام وجود دارد و البته جامعه مشمول این ابهامات هم رو به کاهش است و برای روشن شدن موضوعات اقدامی نشده و این مسائل موجب شده برخی اقدامات در گذشته سلیقه‌ای اعمال شود.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خطاب به اعضای شورای حقوقی بنیاد، گفت: حوزه ایثار و شهادت مهم است و همه شما وابستگی به خانواده ایثارگران دارید و امیدواریم که در این دوره جدید اصلاحات لازم صورت گیرد البته از ظرفیت قانون برنامه هفتم توسعه نیز می‌توان برای اصلاح قانون اقدام کرد و در نهایت باید نظام‌نامه جامع حقوقی برای ایثارگران تهیه شود.


قاضی‌زاده هاشمی در پایان بر ضرورت ایجاد ساز و کار مناسب برای پاسخ به سؤالات حقوقی نظام کارشناسی کشور تأکید کرد.


در نخستین نشست شورای حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور طاهر موهبتی سرپرست معاونت حقوقی و امور مجلس، محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر اعضا موضوعات حقوقی مربوط به خانواده معظم شهدا و ایثارگران مورد بررسی قرار گرفت.

 

منبع: ایثار