ساخت فیلم‌های مشترک سینمایی و مستند با موضوع شهدا/پیش‌بینی نگارش 10 فیلمنامه، تولید 3 فیلم سینمایی و بیش از 10 اثر مستند در گام اول

19 اردیبهشت 1401

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رئیس سازمان سینمایی در نشست مشترکی در خصوص تولید فیلم‌های سینمایی، مستند و کوتاه با موضوع شهدا تبادل نظر کردند.


دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، گفت: جامعه به فداکاری نیازمند است و جامعه‌ای که ارکان آن بر اساس فداکاری نباشد، مرده است. مردم برای توسعه فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی باید حضور داشته باشند و لازم است که ما در این عرصه میدانی وارد شویم و همه دستگاه‌ها نیز باید در این زمینه نقش‌آفرینی کنند.


معاون رئیس جمهور افزود: شهدا و شأن حماسی آنها بهترین الگو برای پویایی، تحول و اعتلای جامعه امروز هستند. ایجاد انرژی مثبت و ظرفیت‌های تازه با بهره‌گیری از میراث ارجمند شهیدان در جامعه قابل تحقق است. در این راستا، به طور قطع، سینما و ابزارهای تصویری می‌توانند در ثبت و روایت و شناسایی این الگوها بیش‌ترین تأثیر و نقش را داشته باشند.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه شهدا قهرمانان نسل نو تمدن اسلامی به شمار می‌آیند، ادامه داد: باید در کنار پرداختن به قهرمانان تاریخی و دینی این قهرمانان ارزشی، انسانی و اخلاقی را به نسل‌های امروز و فردا معرفی کنیم. گرامیداشت مقام شهدا و حفظ این فرهنگ حفظ امنیت آینده است. خوشبختانه، شهدا در بین اقوام و مناطق مختلف کشور وجود دارند و معرفی آنها به وحدت ملی و انسجام اجتماعی کمک می‌کند.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه شهدا ظرفیت آفرین هستند خاطرنشان کرد: اگر سراغ ویژگی‌های بزرگ شهدا برویم از منابع غنی بی‌نیاز می‌شویم. در میان 228 هزار شهید انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شخصیت‌های بزرگ، ویژه، تاریخی و بی‌نظیر را مشاهده می‌کنیم که هر کدام آنها می‌تواند برای تاریخ یک ملت کافی باشد که به او افتخار کند.


وی با بیان اینکه برای ساخت 30 فیلم و سریال در هر استان درباره شخصیت‌ها و شهدای قهرمان برنامه‌ریزی شده است از آمادگی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای همکاری گسترده با سازمان سینمایی در عرصه‌های مختلف خبر داد و گفت: ما آمادگی هرگونه همکاری برای فرهنگ‌سازی و انتقال دستاوردهای معنوی و فرهنگی شهدا و شناسایی قهرمانان نسل نو تمدن اسلامی را داریم و در کنار سازمان سینمایی قرار می‌گیریم.


قاضی‌زاده هاشمی همچنین از تلاش برای ساخت چند فیلم سینمایی و مستند و کوتاه با مرجعیت سازمان سینمایی پیرامون شهدا خبر داد.


محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی نیز در این نشست گفت: شهدا نقش و جایگاه ممتازی در تاریخ معاصر این سرزمین دارند و حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای معنوی آنها باعث تحکیم جامعه و رشد معنوی آن می‌شود. البته فراموش نکنیم فیلم‌سازی پیرامون زندگی شهدا سختی‌ها و حساسیت‌های خودش را دارد. خیلی‌ها کوشیدند در این عرصه‌ها ورود کنند ولی موفق نشدند. روایت زندگی یک شهید با حفظ شاخص‌ها و وجاهت معنوی و عرفانی و حماسی آن شهید بر پرده سینما بسیار سخت و حساس است. از این رو کار هر سینماگری نیست.


وی افزود: داشتن منابع برای این حوزه شرط کافی نیست چرا که به پشتوانه‌های فرهنگی، حرفه‌ای و اعتقادی هم نیاز دارد.


رئیس سازمان سینمایی از ضرورت پرداختن به شهدا به عنوان قهرمانان معاصر جامعه تأکید کرد و اظهار داشت: سازمان سینمایی آمادگی هرگونه همکاری در این زمینه را با مراکز و دستگاه‌های علاقه‌مند دارد و این فعالیت‌ها را وظیفه خود می‌داند.


وی با بیان اینکه تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان سینمایی و بنیاد شهید و امور ایثارگران از جمله توافقات صورت گرفته در این نشست بود افزود: این کارگروه موظف شده است پیرامون متون، ایده‌ها، قصه‌ها و زندگی‌های مختلف بررسی و ارزیابی کند و چند نمونه واجد شرایط برای ساخت فیلم در عرصه‌های سینما و آثار مستند معرفی کند.


خزاعی با استقبال از رویکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: امیدواریم دستاورد این همکاری تولید آثار ماندگار و تأثیرگذار با موضوع شهدا باشد. در گام اول مقرر شده نگارش 10 فیلمنامه سینمایی و ساخت 3 فیلم سینمایی و بیش از 10 مستند سینمایی به صورت مشترک صورت پذیرد.

 

منبع: ایثار