حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در برنامه تلویزیونی «رو در رو» تشریح برنامه‌های بنیاد برای خدمت به ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

23 آذر 1400

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه پنجشنبه اول مهرماه و در آغازین روزهای هفته دفاع مقدس میهمان شبکه چهارم سیما شد و برنامه‌ها و سیاست‌های کلی بنیاد شهید و امور ایثارگران را تشریح کرد.

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در برنامه «رو در رو» ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک هفته دفاع مقدس، درباره ترجیح خدمت به جامعه ایثارگری بر نمایندگی مجلس گفت: به اعتقاد من شاید متعالی‌ترین و مقدس‌ترین کاری که در بین مجموعه فعالیت‌های اجرایی از عهده یک نفر ساخته است، خدمت به خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران است، زیرا این عزیزان جانشان را برای وطن و دین به خطر انداختند و وظیفه همگان است که هم ایشان را تجلیل کنند و هم کم و کاستی‌های آنان را جبران کنند، لذا از بین چندین موردی که برای خدمت به من پیشنهاد شد، با طیب خاطر پذیرفتم خدمتگزار خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان باشم.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه در خصوص مأموریت‌های کلی بنیاد عنوان کرد: حضرت امام (ره) قبل از آغاز جنگ تحمیلی بنیاد را پایه‌گذاری کردند و دو مأموریت اصلی «رسیدگی به امور شهدا و بازماندگان آن‌ها» و «حفظ و پاسداری از فرهنگ ایثار و شهادت» را برای آن تعریف کردند؛ با شروع جنگ تحمیلی، افراد بیشتری تحت شمول بنیاد قرار گرفتند و با افزایش تعداد جانبازان در یک دوره‌ای رسیدگی به امور جانبازان به بنیاد جانبازان محول شد، اما در اوایل دهه هشتاد مجدداً بنیاد شهید و بنیاد جانبازان و ستاد آزادگان که مأمور رسیدگی به امور آزادگان بود تجمیع شدند و از سال 83 سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران به معنای امروزی آن، تشکیل و پا به عرصه وجود گذاشت.


معاون رئیس جمهور هویت اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران را فرهنگی خواند و افزود: جامعه ما جامعه ایثارگر و فداکاری است و این را در پیروزی انقلاب، در دفاع مقدس، در دفاع از حریم حرم و در حوزه سلامت به‌خوبی نشان داده‌اند، اما برای اینکه این فرهنگ ایثار و شهادت به‌عنوان یک ارزش عمومی در اوج خود قرار بگیرد، کار زیادی می‌طلبد. زیرا تجربه ثابت کرده است اگر به جای فرهنگ ایثار و فداکاری، فرهنگ دنیا دوستی و منفعت‌طلبی در جامعه‌ای به ارزش تبدیل شود، آن جامعه در هجوم دشمن بی‌دفاع می‌ماند و مورد تاخت و تاز قرار خواهد گرفت.

قاضی‌زاده هاشمی درباره برنامه بنیاد در جهت تقویت فرهنگ ایثار در جامعه هم اظهار کرد: در بنیاد شورایی با عنوان شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت داریم که ریاست آن با رئیس جمهور است. وظیفه دبیرخانه این شورا که بنیاد اداره کننده آن است، تولید محتوا و سیاست‌گذاری است و کار خود شورا هم‌راستاسازی و ابلاغ وظایف به دستگاه‌ها در این مسیر است. در دوره‌های گذشته این شورا تا حدودی نادیده انگاشته شده است و طی هشت سال گذشته فقط یک جلسه آن با ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شده است. هدف ما پررنگ کردن فعالیت‌های این شورا و ورود قوی‌تر به عرصه‌های فرهنگی است تا کارهای بزرگ‌تری شکل بگیرد و حضور تفکر ایثار و شهادت در جامعه ملموس‌تر و قوی‌تر باشد.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه با اشاره به ایثارگری نوجوان خوزستانی که چند روز پیش برای نجات چند تن دیگر خود را به دل آتش زده و دچار سوختگی شدید شده بود، عنوان کرد: این عمل او جانبازی و یک امر مقدس است که باید نمایش داده شود. ما در جریان پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی و عرصه‌های دیگر تا به امروز شخصیت‌های بزرگ فراوانی داریم که نقش الگویی دارند؛ که باید این شخصیت‌ها الگوی جامعه ما باشند، نه کسانی که ثروت و رفاه بیشتری دارند. بنابراین عنصر فرهنگ به‌عنوان اتمسفر حاکم بر جامعه و جان انسان‎ها، مسیر ارزشی آن‌ها را نشان می‌دهد و این کاری است که بنیاد و آموزش و پرورش، صداوسیما، دانشگاه‌ها و سایر دستگاه‌های متولی فرهنگ باید انجام دهند.


وی با اشاره به اینکه منابع در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران محدود است، عنوان کرد: جمعیت نسبتاً بزرگی تحت پوشش بنیاد است و از آنجا که مشکلات معیشتی جامعه هدف ما بسیار زیاد است، شاید مدیران بنیاد فرصت فکر کردن به مسائل فرهنگی را نداشتند، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم بخشی مجزا برای فعالیت‌های فرهنگی تشکیل دهیم که مشکلات حوزه‌های خدماتی و معیشت موجب کندی فعالیت حوزه فرهنگ نشود.


قاضی‌زاده هاشمی در ادامه به برخی برنامه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران به مناسبت هفته دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: علاوه بر برنامه‌های مشترک ستاد برگزاری هفته دفاع مقدس، بنیاد به‌عنوان کمیته ایثارگران این ستاد تقریباً برای هر روز یک برنامه یا بیشتر تدارک دیده است.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به لزوم همکاری جامعه هدف در پیشبرد برنامه‌های بنیاد اشاره کرد و افزود: ما جامعه هدف نخبه و فعال در حوزه‌های مختلف داریم که بسیاری از کارهای بنیاد توسط خود این عزیزان قابل انجام است و کافی است ما به آن‌ها اعتماد کنیم. حتی بسیاری از کارها به‌ویژه برنامه‌های فرهنگی را این عزیزان به مراتب بهتر از ما اداره می‌کنند؛ که این کار با تشکل‌سازی اجرایی است.


وی در همین رابطه به همکاری بانوان ایثارگر با بنیاد به‌عنوان رابط بین بنیاد و جامعه هدف اشاره کرد و گفت: ما در کشور بیش از یک میلیون بانوی ایثارگر داریم، اگر 50 هزار نفر از این بانوان گرانقدر را شناسایی کنیم و آموزش دهیم، می‌توانند به‌عنوان رابط بنیاد با خانواده‌ها، بسیار راحت‌تر از کارکنان بنیاد با جامعه هدف ارتباط و تعامل داشته باشند و توسط افرادی که امین جامعه ایثارگری هستند، در جریان مشکلات همه جامعه ایثارگری قرار خواهیم گرفت.


معاون رئیس جمهور مدیریت جهادی را لازمه کار برای ایثارگران خواند و عنوان کرد: ما اگر می‌خواهیم مردم را به امری دعوت کنیم، ابتدا باید خودمان عامل آن باشیم، لذا اگر مردم پاکباختگی و جلوداری و گذشت از جان و بی‌توجهی به مادیات دنیا را در مسئولین ببینند، باور خواهند کرد و همان سبک زندگی را دنبال خواهند کرد، مانند مدیریتی که شهید تهرانی مقدم یا سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی داشتند.


قاضی‌زاده هاشمی در ادامه با بیان اینکه هم فضای عمومی دولت و هم نمایندگان مجلس حمایت جدی از ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، عنوان کرد: امیدواریم که با برنامه‌ریزی و محاسبات کاربردی برای برنامه‌های مشخص در بنیاد، منابع مشخص دریافت کنیم و در مقابل کار روشن بودجه مشخص دریافت کنیم و کارهایی که به عنوان هدف تعریف کردیم، به انجام برسانیم و در تله روزمرگی نیفتیم.

 

منبع: ایثار