ارائه روزانه بیش ۵۰ هزار خدمت درمانی به جانبازان / برگزاری دومین آزمون استخدامی فرزندان شهدا و ایثارگران

16 آبان 1401

نشست خبری معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز 15 آبان ماه سال 1401 در مجتمع شهید رسول زاده برگزار شد.

 

 

 

 

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست گفت: حوادث اخیر نشان داد که ما همچنان امنیتمان مردم‌پایه است و روح سلحشوری و روح استقلال‌خواهی، روح وطن‌خواهی، روح اسلام‌خواهی در مردم ما زنده است.

 

شهدای ما مردمی هستند که یا مظلومانه به شهادت رسیدند و یا پاسداران امنیت کشورند و داوطلبند. جزو کادر و نیروهای رسمی نیستند. این امر نشان می‌دهد همان طور که انقلاب بر پایه حرکتی مردمی به پیروی رسید در فتنه های اول انقلاب و ترورهای داخلی، مردم پای کار بودند. در دفاع مقدس وقتی مردم به میدان آمدند، امروز هم مردم، امنیت‌‍ساز هستند. وی افزود: حضور و شور بی‌نظیر مردم در همین تشییع پیکرهای مطهر شهدای امنیت از اقوام و مذاهب و جنسیت‌های مختلف و استقبال عظیمی که صورت گرفت، همگان دیدیم. خیلی دشمن تلاش می‌کند از طرق مختلف سبب یأس و دلزدگی مردم شود. مشکلات گوناگون را تشدید و مردم را مأیوس کند تا ملت از حمایت خودشان از نظام دست بردارند و بر ملت غلبه کند. دشمن فهمیده نقطه قوت نظام، حمایت مردمی است، اما هر بار مردم آنها را پشیمان می‌کنند.

 

 

 

 

قاضی‌زاده با تصریح بر اینکه حفاظت و حراست از دستاوردهای ایثار و شهادت وظیفۀ رسانه‌هاست، گفت: ملت ما را فداکاری‌های و ایثارگری‌های حافظان امنیت حفظ کرده است، وگرنه در همان ابتدای انقلاب، کشور را تجزیه کرده بودند. ابتدای انقلاب آمدند بلوچستان و کردستان و ... را تجزیه کنند و ببرند، در داخل کشور هم می‌خواستند دولت‌های دیکتاتوری ایجاد کنند، اما به حول و قوه الهی نتوانستند. ما 17 هزار شهید ترور داریم. حفظ این دستاوردها وظیفۀ رسانه است.

 

وی افزود: باید بدانیم دشمن از عدم روایت‌گری تاریخ سوءاستفاده می‌کند. وقتی رهبر معظم انقلاب فرمودند اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی بیاید، از این زاویه است. آمریکایی‌ها دشمنی را از جایی شروع کردند که دولت وقت ما می‌خواست با آمریکا رابطه داشته باشد. به همان هم رحم نکردند و کودتا کردند.

 

 

 

 

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره برخی مصوبات شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: طبق ماده 63 قانون جامعۀ ایثارگران، شورایی تحت عنوان شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که رئیس آن، رئیس جمهوری و اعضای آن، فرادولتی‌اند؛ یعنی از تمام عناصر بخش‌های مختلف نظام از مجلس گرفته تا نیروهای مسلح در آن حضور دارند. خوشبختانه آخرین جلسه‌اش را برگزار کردیم و مصوبات آن توسط رئیس جمهور ابلاغ شد. اول از همه دستورالعمل اجرایی بند «کاف» تبصره قانون بودجۀ 1401 است. در این قانون ذکر شده همه دستگاه‌ها موظفند یک درصد بودجۀ خود را به جز فصل اول و ششم، در حوزۀ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هزینه کنند. در آنجا پیش‌بینی شده بود دستورالعمل اجرایی‌ آن وسط شورای عالی ترویج به تصویب برسد که به تصویب رسده است. خلاصه‌اش این است که مسئولیت‌های مختلفی در نظر گرفته شده است؛ 20 درصد آن در شورای استانی ما تصمیم می‌گیرند، 20 درصد به سامانه امور ایثارگران و 20 درصد هم دستگاه‌ها می‌توانند در اختیار بنیاد شهید قرار دهند. هزینه‌هایی هم که خودشان می‌خواهند انجام دهند، باید در قالب موافقت‌نامه‌ای باشد که بین دستگاه و شورا انجام می‌شود و شورا هم بر این مجموعه نظارت می‌کند.

 

قاضی‌زاده درباره موضوع نظارت و ارزیابی بر اقدامات دستگاه‌ها در حوزه ایثار و شهادت گفت: در مادۀ 86 قانون برنامۀ ششم هم ذکر شده بود که باید شاخص‌هایی برای نظارت و ارزیابی مصوب شود. پیش‌بینی شد این کار را دبیرخانه شورای ترویج انجام دهد.

 

بررسی قانون برای مفهوم "شهید"

وی توسعه مفهوم شهید را از دیگر برنامه‌های بنیاد شهید معرفی کرد و گفت: در این سالها کمتر به موضوع مبانی نظری مفهوم شهید و توسعۀ مفهوم شهید در حوزۀ ایثار و شهادت پرداخته شده بود؛ خیلی از دستگاه‎‌ها انتظار دارند کارمندانی که در مأموریت دچار سانحه می‌شوند، جزو شهدا محسوب شوند. این مسئله با قانون ما در تعارض است؛ لذا باید یک کار اساسی انجام دهیم و ببینیم توسعۀ شهادت گستره‌اش تا کجاست تا بتوانیم بر آن اساس، قوانین را اصلاح کنیم. وزارت علوم با کمک حوزۀ علمیه مأمور شدند در این باره تحقیق و نتایج را به ما اعلام کنند. همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات موظف شدند با همکاری بنیاد شهید و بنیاد حفظ آثار، ظرف سه ماه، سنجه‌های مربوط به فرهنگ جهاد و مقاومت و ایثار و شهادت را در فرآیند پیمایش ارزش و نگرش‌ها و رصد فرهنگی، تبیین کنند و به تصویب برسد.

 

وی در خصوص فعالیت‌های اقتصادی بنیاد گفت: دو نوع فعالیت اقتصادی در بنیاد است یکی اموالی که به طور مستقیم متعلق بنیاد است و برخی اموال متعلق به بنیاد نیست اما بنیاد وکیل خانواده ایثارگران است. در مورد بانک دی بعد از تغییر هیئت مدیره آن فعالیت‌های مربوط به بورس در سال 1400 در ریل شفافیت قرار گرفت.

 

 

 

 

قاضی‌زاده با اشاره به اینکه ما تاکنون شاخص افت و رشد در جامعه نداریم تا بدانیم چقدر جامعه در حوزۀ فرهنگ ایثار و شهادت افت یا رشد کرده است، افزود: در حوزۀ مسجدمحور کردن امورات فرهنگی مربوط به ایثار و شهادت، امور مساجد وظیفه پیدا کرد. وزارت کشور برای دیوارنگاره‌ها و مبلمان شهری موظف شد نام و یاد شهدا و رویدادهای مربوط به حوزۀ جهاد و شهادت را در حوزه تصاویر شهری و معابر کار کند. وزارت فرهنگ و ارشاد موظف شد پیوست فرهنگی مجموعۀ اقدامات در حوزه ایثار و شهادت را برای مجموعه اقداماتی که دستگاه‌ها انجام می‌دهند، تهیه کند. موزه‌ها، یادمان‌ها و مناطقی داریم که مربوط به حوزه ایثار و شهادت است. در این باره وزارت میراث و گردشگری با کمک بنیاد حفظ آثار مسئول شد تا دربارۀ حفظ یادمان‌ها و توسعۀ برنامۀ راهیان نور برنامه‌ای مدون کند. وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم و فناوری پیرامون وارد کردن محتوای حوزۀ فرهنگ ایثار و شهادت به ویژه مکتب شهید سلیمانی مسئولیت پیدا کرد. دبیرخانه شورای عالی وظیفه یافت در نحوۀ توزیع اعتبارات فرهنگی در این حوزه نظارت کند. سازمان صدا و سیما مسئولیت یافت این مصوبات شورا را مطالبه‌گری و پیگیری کند. وزارت بهداشت موظف شد جلوه‌های ایثار و فداکاری مردم، کادر درمان و گروه‌های جهاد را چه در دوران دفاع مقدس و چه در دورۀ شیوع ویروس کرونا مستندسازی کند.

 

 

 

 

رئیس بنیاد شهید درباره مصوباب جلسه سوم شورای عالی گفت: این مصوبات به صورت خلاصه به این صورت است: سند راهبردها و سیاست‌های برگزاری یادواره‌های و کنگرۀ شهدا به تصویب رسید و ابلاغ شد. دستوالعمل ساماندهی حمایت و تشویق تشکلات مردمی در حوزۀ ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت و سیاست‌های شورای عالی ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت بر اساس بیانیۀ گام دوم انقلاب و همچنین کلیات سند ملی گلزارهای شهدا و یادمان شهدای گمنام و مراکز فرهنگی وابسته تهیه و ابلاغ شد.


قاضی‌زاده درباره اقدامات سال جاریِ بنیاد شهید گفت: طی سال گذشته برای اجرای قوانینی که فقط بنیاد باید اجراء کند و یا واسطه اجرایی آن مصوبات، بنیاد است، 126 هزار میلیارد بار مالی داشت. با رفت و برگشتی، در نهایت 50 هزار میلیارد تومان به عنوان بودجۀ عمومی اختصاص یافت. غیر از این، جهت پرداخت بدهی‌هایی که بنیاد طی دهه‌های قبل داشت، 20 هزار میلیارد تومان هم در تبصره‌ها برای ما پیش‌بینی کردند. در این زمینه تخصیص‌هایی که به ما دادند خوب بود. پاداش پایان خدمت جانبازان شروع به پرداخت شده، کمک معیشت افزایش یافته است. صد در صد ردیف‌های رفاه اجتماعی‌مان افزایش یافته است.