امروز :یکشنبه 25 مهر 1400 ساعت: 23:11

Today : Sunday, October 17,2021

آیا محلول آب نمک مانع گسترش ویروس کرونا می‌شود؟

11 مهر 1400

محققان برزیلی اعلام کردند محلول آب نمک ممکن است حرکت ویروس سارس-کوو-۲ به ریه‌ها را آهسته کند.

به نقل از یو اس نیوز، آب نمک نمی‌تواند از تکثیر ویروس جلوگیری کند و یا محافظت کامل در برابر عفونت یا درمان کووید-۱۹ ارائه دهد اما می‌تواند روند گسترش آن را آهسته کند.

 

کریستیان گزو، پروفسور میکروبیولوژی موسسه علوم زیست پزشکی دانشگاه سائوپائولو اظهار کرد: نمک تنها راه‌حل این مورد نیست و باید در چند روز اول پس از عفونت مورد استفاده قرار گیرد.

 

در این مطالعه، محلول نمکی کلرید سدیم ۱.۱ درصد در آزمایش سلول‌های ریه آلوده در آزمایشگاه، تکرار ویروس را تا ۸۸ درصد کاهش داد.

 

وی گفت: کاهش تکثیر ویروسی به معنای کاهش شدت بیماری و پاسخ التهابی است. کووید-۱۹ یک بیماری پیچیده شامل مراحل تکثیر ویروسی است و سالین هیپرتونیک (اسپری آب نمک غلیظ) می‌تواند آن را درمان کند اما التهاب سیستمیک بسیار گسترده‌تر است و می‌تواند شدید باشد و منجر به عوارض متعددی در اندام‌های مختلف شود.

 

محققان معتقدند، اگر این راهبرد در آزمایش بالینی موثر واقع شود می‌تواند به توسعه روش‌های جدیدی برای پیشگیری یا درمان کووید-۱۹منجر شود.

 

وی افزود: با توجه به شدت بیماری همه‌گیر بر این باور هستیم که توسعه این تحقیقات با انجام آزمایش‌های بالینی به منظور بررسی اثربخشی استفاده از اسپری طراحی شده به جلوگیری از گسترش ویروس در افراد آلوده و کاهش احتمال التهاب شدیدتر کمک خواهد کرد.

 

گزو گفت: این روش بسیار ساده و ارزان است. این دارو قبلا برای پیشگیری از سایر بیماری‌های تنفسی استفاده شده است و می‌تواند با کاهش بار ویروسی شدت کووید-۱۹ را نیز به حداقل برساند.

 

وی تصریح کرد: این روش می‌تواند بدون جایگزینی استفاده از ماسک صورت، فاصله‌گذاری اجتماعی و واکسیناسیون به پروتکل‌های ایمنی اضافه شود.

 

گزو خاطرنشان کرد: اگر اثربخشی آن در آزمایش‌های بالینی تایید شود می‌تواند تکثیر ویروس را در بینی و گلو کاهش دهد.

 

محققان توصیه می‌کنند که محلول نمک را می‌توان به دو روش آزمایش کرد. یکی اسپری بینی مانند آنهایی که در داروخانه ها یافت می‌شوند و می‌تواند توسط کارکنان مراقبت‌های بهداشتی خط مقدم یا سایر افرادی که به شدت در معرض این ویروس هستند استفاده شود و راه دیگر استنشاق یا استفاده از آن به روشی پیچیده‌تر در ریه‌هاست.

 

این یافته‌ها به تازگی در مجله ACS Pharmacology & Translational Science به صورت آنلاین منتشر شده است.

 

منبع : ایران آنلاین