جنایات و ظلم آمریکا به علت عزت و استقلال ملت ایران است/بمباران ملت ایران در عرصه رسانه و اقتصاد ادامه دارد

07 تیر 1401

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و شهدای هفت تیر گفت: مقام معظم رهبری این هفته را با توجه به جنایات آمریکایی‌ها به نام حقوق بشر آمریکایی نامگذاری کرده‌اند. در این هفته ملت ایران با حوادث گوناگونی از جمله ترور شخصیت‌های برجسته انقلاب از جمله مقام معظم رهبری و کشتار و هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری مواجه شد، هواپیمایی که تعداد زیادی کودک در آن حضور داشت و به همراه پدر و مادر خود به شهادت رسیدند. چند سال پیش در مجلس افتخار داشتیم که در سالگرد و برنامه گلباران محل شهادت این عزیزان در خلیج فارس حضور پیدا کنیم. بازماندگان این شهدا مردم عادی و غیر نظامی بودند.


دکتر قاضی‌زاده ‌هاشمی با اشاره به حمله شیمیایی به شهر سردشت، گفت: جنایت بمباران شیمیایی شهر سردشت که مردم عادی در آن مشغول زندگی بودند فجیع بود و هنوز آثارش در این خانواده‌ها دیده می‌شود. ما به عنوان خدمتگزار خانواده معظم شهدا در جریان مشکلات مردم شهر سردشت بعد از 30 سال هستیم، همه این اتفاقات به این خاطر است که قدرتی در جهان علاقه‌مند نبود که کشوری خارج از سلطه او که یک درصد خاک و جمعیت جهان را دارد به صورت مستقل زندگی کند.


معاون رئیس جمهور گفت: برخی گشایش و آسودگی مردم را در این می‌دادنند که به دوران وابستگی مجدد برگردیم اما باید دید که چرا این اتفاقات بین ما و آمریکا اتفاق افتاد؟ آیا ما به خاک آمریکا حمله کردیم و آن‌ها را تحریم و حساب‌های بانکی آن‌ها را بستیم و جلوی صادرات آمریکا را گرفتیم؟ در حالی که ما هزاران کیلومتر از آمریکا فاصله داریم. ما تاریخ 7 هزار ساله داریم و آمریکایی‌ها جدید متولد شدند. در حالی که مناقشه و هجومی از طرف ما صورت نگرفته است چه دلیلی برای این همه جنایت با مجوز آمریکایی‌ها و توسط آنها وجود دارد. همه این اتفاقات در این هفته در صحنه نبرد و جنگ رودر رو نبوده است. جایی نبوده است که ما با آنها درگیر شویم و اگر اتفاقی رخ داده است در آب‌های ایران و نه در آمریکا بوده است.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: آمریکایی‌ها به آب‌های خلیج فارس آمدند و به عراق سلاح و اطلاعات دادند و اواخر جنگ تحمیلی هم ورود مستقیم پیدا کردند و با بالگردها و هواپیماهایشان به کمک صدام آمدند. دست به جنایت عمومی زدند تا از هر طریقی به نظام صدمه وارد کنند و در این مسیر حتی از کودک‌کشی هم دریغ نکردند و در نهایت وقتی نتوانستند در مقابل منطق شهید بهشتی پاسخی بدهند در حالی که این شهید در مظلومیت به سر می‌برد او را ترور معنوی و در نهایت به شهادت رساندند.


دکتر قاضی‌زاده ‌هاشمی گفت: آمریکایی‌ها الان هم با رسانه‌هایشان ملت ایران را بمباران می‌کنند و چهره‌ای بدون منطق، مخالف صلح و سازش از ایران نشان می‌دهند. از نظام صلح‌طلب ما در جهان و حتی از ملت ایران چهره‌ای جنگ‌طلب نشان می‌دهند در حالی که آمریکا چند هزار کیلومتر از ما فاصله دارد چرا خود را ذی‌حق می‌داند و در کشور ما دخالت می‌کند. برای اجرای خط لوله گاز دو کشور همسایه و معامله اقتصادی و ورود کالا اجازه نمی‌دهد. آیا ما به او ظلم کردیم یا آنها به ما ظلم کرده‌اند؟ منطق زورگویان در عالم منطق فرعون است و از هر ابزاری استفاده می‌کنند که مردم جهان را ذلیل کنند تا از آن‌ها اطاعت کنند.


معاون رئیس جمهور ادامه داد: احساس عزت ملت ایران آنها را به خشم می‌آورد عزتی که حاضر هستند در صحنه مبارزه خون بدهند اما ذلیل نشوند، عزتی که الهی و از کلمه توحید نشأت گرفته است و ملت ایران خوش را در معرکه آزمون الهی می‌دادند، طبق آیه شریفه‌ای که شهید بهشتی در سخنرانی خود به آن اشاره کرد ملت ایران خودش را مؤمن می‌داند و در معرض آزمایش الهی و اعتماد الهی تکیه به خدا دارد زیرا کسی که به عزت الهی تکیه بزند وقتی توکل و مجاهد کرد خدا او را یاری می‌کند. برخی در کشورهای غربی، اروپا، شرق آسیا و استرالیا هم‌دست آمریکا تلاش کردند که راه نفس ما را بگیرند اما خدا راه نفس آنها را گرفت.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: آن‌ها ادعا و تظاهر می‌کنند که دنبال حقوق ملت ایران و نگران حقوق بشر، زنان و کودکان در ایران هستند اما نقض آن را به طور واضح انجام می‌دهند و اقدامات آنها در ایران نمونه‌ای از ریاکاری و زورگویی استکبار جهانی است که با وقاحت می‌گویند که به دلیل اینکه قدرت دارم من اجازه دارم بمب اتم تولید کنم اما شما نباید صنعت اتمی داشته باشید زیرا من تشخیص می‌دهم.


دکتر قاضی‌زاده‌ هاشمی گفت: در دوران کرونا وقتی وضعیت دنیا خوب نبود و کشورهای دیگر تازه شروع به ساخت واکسن کرده بودند به ما اجازه ورود مواد اولیه برای ساخت واکسن را نمی‌دادند در حالی که تزریق و تولید واکسن از اساسی‌ترین کارهای جهان است و ضرر نبود واکسن فقط برای ملت ایران نبود و وقتی همه مردم واکسینه شوند خطر انتقال بیماری به کشورهای همسایه کاهش می‌یافت و این خدمت به مردم منطقه و مردم جهان بود و در حالی که به ما اجازه ندادند ما اقدامات دیگری برای تولید واکسن انجام دادیم.


معاون رئیس جمهور ادامه داد: کشورهای غربی ادعای علم دارند و معتقد هستند که مدرنیته دنیا را بر پایه علم می‌سازد در حالی که ایجاد شبکه سلطه جهانی، حمله نظامی به کشورهای مختلف و استعمار کشورهایی مانند هند از جمله اقدامات این مدعیان بود. آمریکا در استعمار نو توسط حکومت‌های دست نشانده مثل کشورهای منطقه و رژیم طاغوت اقدام به استعمار جدید می‌کرد و توسط نظام‌های حقوقی وابسته مثل سازمان‌های بین‌المللی می‌گویند که ما تشخیص می‌دهیم چه کسی تروریست است و نباید حق معامله داشته باشد. شبکه سلطه جهانی به اسم نظام حقوقی است اما باطنش فرعون است و ملت‌های جهان را منزوی و وابسته می‌کند.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ایجاد مکتب امام خمینی (ره) برای مقابله با سلطه جهانی گفت: اوایل انقلاب اسلامی مکتب‌هایی طرفدار انقلاب شدند و در ابتدای انقلاب بذر آن در کشورهای مسلمان و غیرمسلمان کاشته شد. رئیس جمهور ونزوئلا هم می‌گوید که ما پیروان مکتب استکبار ستیزی امام (ره) هستیم.


دکتر قاضی‌زاده‌ هاشمی خاطرنشان کرد: تاریخ ملت ایران نشان داده است که ما هیچ‌وقت در مقابل دشمن خارجی شکست نخوردیم مگر بر اثر خیانت داخلی که در تاریخ هم شاهد بودیم که در حمله اسکندر و حمله مغول و امثال آن، شکست‌های ما بر اثر خیانت داخلی شکل گرفت. خیانت مردم عادی باعث شکست تمدن نمی‌شود و فردی که باعث خیانت می‌شود باید از جمله افراد مؤثر باشد.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برخی از افراد دل‌داده به غرب هستند، گفت: این افراد نفوذی باعث سستی نظام فکری، عقیدتی، فرهنگی و امنیتی در کشور می‌شوند و به نفع جبهه غرب مثل ستون پنجم عمل می‌کنند. پیروزی ملت ایران اگر استحکام درونی داشته باشیم و در مسیر مستقیم باشیم قطعی است و خداوند امدادهای خود را مشمول ملت ایران خواهد کرد. ما باید در مسیر خدا صادق باشیم و صداقت نشان دهیم تا دشمنان ما از بین بروند. خداوند به ما توانایی حرکت در مسیر شهدا و حفظ آرمان‌های شهدا بدهد زیرا این انقلاب با سختی فراوان به دست ما رسید.

 

 

ایشان در ادامه این سفر در دیدار با آیت‌الله رسول فلاحتی گیلانی، نماینده ولی‌فقیه در گیلان و امام‌جمعه رشت گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات بنیاد ارائه داد و گفت: این سفر استانی برای دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و شرکت در مراسم بزرگداشت شهدا انجام شده و مشکلات ایثارگران استان نیز در این سفر بررسی و پیگیری می‌شود و همزمان میز خدمت بنیاد با حضور مدیران و معاونان بنیاد برگزار می‌شود.


معاون رئیس جمهور افزود: خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران مشکلاتی را که بنیاد استان نتوانسته پاسخگوی آن باشد را در میز خدمت مطرح می‌کنند البته زیرساخت الکترونیک هم در بنیاد برای رسیدگی به مشکلات ایثارگران وجود دارد ولی مدیران و معاونان بنیاد مسائل را از نزدیک مشاهده و پیگیری می‌کنند. همچنین در این سفرها از وضعیت عملکرد بنیاد در استان‌ها مطلع خواهیم شد که کارها چگونه انجام می‌شود.


آیت‌الله فلاحتی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از انتصاب دکتر قاضی‌زاده هاشمی به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: انتصاب شما توسط آقای دکتر رئیسی به عنوان ریاست سازمانی که برای رسیدگی به خانواده‌های شهدا و ایثارگران بالاترین خدمت را ارائه می‌کند تبریک عرض می‌کنم.


نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان و امام‌جمعه رشت با تأکید بر اهمیت خدمت به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران که همه چیز خود را در راه انقلاب فدا کرده‌اند، خاطرنشان کرد: تحولات بنیادین و ریل‌گذاری‌های خوبی شکل گرفته است. مقام معظم رهبری به مسئولان می‌فرمایند که شاید شما مشکل‌گشای همه مشکلات نباشید اما باید حرف‌های مراجعان را گوش دهید. زمانی که کشور ما درگیر بحران جنگ تحمیلی بود خانواده‌های معظم شهدا همه چیز خود را فدا کردند.


آیت‌الله فلاحتی گفت: آرامش حاکم بر کشور بی‌نظیر است و ایران را نمی‌توان با کشورهای دیگر مقایسه کرد. در دانش طب بین خیلی کشورها سرآمد هستیم در حالی که بسیاری کشورها نیازمند هستند اما ما با عزت زندگی می‌کنیم. با وجود شرایط اقتصادی و تورم نباید همه چیز را زیر سؤال برد. به اعتراف دوست و دشمن این دولت کارهای زیادی کرده است مثل ریشه‌کن شدن کرونا که به خوبی رسانه‌ای نشده است. این دولت طالب قدرت نیست و کارهای بزرگی انجام می‌دهد و مردم باید از تلاش‌های دولت مطلع شوند. امیدوارم با گام‌های دولت و کارهایی که انجام شده است آینده روشنی را پیش رو داشته باشیم.

 

 

همچنین دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در مراسم سی و پنجمین سالگرد شهادت «مهدی خوش سیرت»، گفت: امام روح الله احیاگر بشریت در زمان حاضر و آشتی‌دهنده بین انسان و کلمه توحید بودند و در مکتب او شخصیت‌های بزرگی پرورش یافتند که معجزه‌های عصر حاضر هستند.


وی افزود: مسیح زمان ما جان آدمیان را زنده کرد. ایشان روح جدیدی دمید و در بستر مادی عالم که چند صد سال تلاش می‌شد که بگویند خدا مرده است و وجود ندارد و اصالت عالم همین زندگی مادی است، این پارادایم را تغییر داد و معجزات بزرگی مثل شهید خوش سیرت و حاج قاسم سلیمانی و امثال اینها را به دنیا عرضه کرد.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه این روزها بحث بر سر این است که آیا انقلاب امام موفق و کارآمد بوده یا خیر، افزود: دشمنان ملت ایران و مکتب امام، حرف‌های گزاف بسیاری بر زبان جاری می‌کنند. نقاط تاریکی هم پیدا کرده و آن را نشان می‌دهند و این جزء را به کل نسبت داده و استقرا می‌کنند که انقلاب بعد از چهل سال به اهداف خود نرسیده در حالی که دروغ می‌گویند.


قاضی‌زاده هاشمی افزود: انقلاب اسلامی پا به عرصه وجود گذاشته نه برای اینکه انقلابی باشد مانند دیگر انقلاب‌ها، بلکه انقلاب شد تا دین را در بستر زندگی مردم جاری کند و در این بستر هم به لحاظ فردی و هم اجتماعی کارآمدی فوق‌العاده خودش را نشان داده و در بستر فردی شخصیت‌های ممتازی همچون شهید خوش سیرت که فراوان هستند را پرورش داد، انسان‌هایی که به کمال و قرب خداوند رسیده‌اند.


وی خاطرنشان کرد: بعضی از این مفاهیم برای ما قابل فهم نیست، مثل همین فرمایش امام راحل که نائب امام زمان (عج) بودند و فرمودند شهید نظر می‌کند به وجه الله، یعنی شهدا نزد خدا در حال روزی خوردن هستند و امام فرمودند در قهقهه مستانه‌شان «عندربهم یرزقون» اند. باید بدانیم وقتی از ارتزاق نزد خدا صحبت می‌کنیم به چه موضوعی می‌پردازیم، شهدا چه در زمان حیاتشان و چه در زمان شهادتشان با وعده خداوند تبارک و تعالی، حی و حاضر و دستگیر ما هستند.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در مراسم‌های گرامیداشت شهدا روح و جذبه شهید حاضر است، افزود: پس از سی و چند سال از شهادت شهید خوش سیرت جمعیت انبوهی تجمع کرده است که اکثریت آنها این شهید را ندیده‌اند پس دلیل حضورشان چه می‌تواند باشد؟ کدام جذبه میلیون‌ها آدم را دور نام حاج قاسم جمع کرد و هنوز هم به پیش می‌رود و فرزندان ما به نام او قسم می‌خورند و می‌خواهند مثل او سرباز امام زمان (عج) باشند، چه معجزه‌ای است و کدام شخصیت عالم به جز اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) چنین جذبه‌ای داشته است. در واقع اگر حاج قاسم این جذبه را دارد به این دلیل است که از پیروان راستین مکتب امام حسین (ع) بود.


وی در مورد شهید خوش سیرت گفت: صحبت‌های بسیاری در مورد ایشان شنیدم، خدا را شکر می‌کنیم که خدمتگزار و محشور با خانواده شهدا و ایثارگران هستیم و در چنین جلساتی شرکت می‌کنیم و با برخی از شهدا و جانبازان بیشتر آشنا می‌شویم، هر اندازه با این شهدا آشنا می‌شویم می‌فهمیم که دنیا را درک نکرده‌ایم عالم بالا که بماند، در هر استانی شاهد ستارگانی همچون شهید خوش سیرت هستیم که پای انقلاب اسلامی ایستاده‌اند و چلچراغ هدایت هستند.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی تأکید کرد: این شهدا هستند که تلاش دشمنان این کشور و مکتب را نقش بر آب می‌کنند، چهره‌های عارفی همچون شهید خوش سیرت مربی اخلاق بودند تا فرمانده، رفیق بودند تا بزرگتر، دستگیر بودند تا دستور دهنده، به همین دلیل توانستند سیری ایجاد کنند و جامعه را تغییر داده و پایه‌های تمدن جدید را گذاشتند. هنگامی که از تمدن حرف می‌زنیم یعنی به فرهنگ جامعه می‌پردازیم، لذا این‌ها از خودسازی به جامعه پردازی رسیدند و خودشان را ساختند و هوای نفس را در خودشان از بین بردند تا ذره‌ای برای غیر خدا نباشد و به همین دلیل جذبه شدند و توانستند دیگران را تغییر دهند.


وی ادامه داد: اگر امروز در جامعه مشکلی هست و نقصی وجود دارد برای این است که ما خوش سیرت نشده‌ایم، اگر همه ما مانند این فرزندانمان تصمیم بگیریم که خوش سیرت شویم، هیچ مسئله‌ای باقی نمی‌ماند و خودمان را در محضر ظهور خواهیم یافت. شاید آن انقلاب درونی که نسل‌های امروز ما فریاد می‌زنند این است که ما بیدار شده و اراده کنیم تا تحولی در درونمان ایجاد شود.


دکتر قاضی‌زاده با اشاره به اینکه امثال شهید خوش سیرت حجت‌های بالغه خدا هستند که در قیامت سر راه ما را خواهد گرفت و بهانه بد بودن در این زمان را از ما خواهند گرفت، ادامه داد: همین حالا در بین ما و شما شهدای زنده‌ای هستند که منتظر لقاءالله هستند و بین همه امت‌ها هم وجود دارند، ما هرچه در مقام شهدا ذکر کنیم کم است و بیشتر توصیف حال خودمان است تا بیان مقام آنها، ما می‌توانیم از خواسته‌ها و عقب ماندگی‌هایمان بگوییم.


وی گفت: یکی از کارهای شیطان مأیوس کردن مؤمن برای اصلاح است تا بتواند او را تصرف کند، برای اینکه امتی را منحرف کنند او را باید نسبت به پدر امت که امام زمان (عج) و جانشین ایشان است بدبین کنند، وقتی از پدر و استاد راهنما را جدا کردند سپس مأیوس می‌کنند و باعث فرو افتادن او به باتلاق خواهند شد.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به نقشه‌های شوم دشمنان ملت ایران، گفت: تنها راه چاره پناه بردن به شهدا و یادآوری یاد آن‌هاست چون این افراد در همین مسیر ایستادگی کرده و راه را باز کردند. ایادی شیطان تلاش می‌کنند فضا را آنچنان تیره و تار نشان دهند که شما چاره‌ای جز تسلیم نداشته باشید، اما اگر ملتی اهل توکل و مجاهدت باشد به بیان مقام معظم رهبری حتماً خداوند پیروزی‌هایی نصیب آنان خواهد کرد.


وی در پایان تأکید کرد: شهدایی با سنین کم برای لبیک به ندای امام به جبهه رفتند چون اطاعت از امر امام را اطاعت از امام زمان (عج) می‌دانستند و نمی‌خواستند در زمره کوفیانی باشند که به نائب امام زمان خود پشت کردند. در دوره رهبری امام خامنه‌ای نیز شعار می‌دهند ما اهل کوفه نیستیم چون شیعه و هدایت شدگان طریق اهل بیت (ع) تجربه هزار ساله‌ای دارند که امامت از اهلش سلب شده و چه مسیر سختی را ما پیموده‌ایم که پر بوده از تبعید و شهادت، پس دیگر اجازه نخواهیم داد این تاریخ تکرار شود و این ملت تاکنون با تقدیم بیش از ۲۳۰ هزار شهید این را اثبات کرده است. دشمنان انواع هجوم را در حق ما انجام دادند اما ملت بزرگ ثبات قدم خودش را نشان داده و امیدواریم امثال شهید خوش سیرت دستگیر و چراغ راه ما باشند.


در این مراسم که با تشییع پیکر یک شهید گمنام همراه بود از سرود «اینجا ایران است» رونمایی و سرود «سلام فرمانده» بازخوانی شد.


گفتنی است، دکتر قاضی‌زاده هاشمی همچنین در سفر به شهرستان آستانه اشرفیه با حضور در گلزار مطهر شهدا با نثار شاخه‌های گل و قرائت فاتحه به مقام والای شهدا از جمله شهید «مهدی خوش سیرت» ادای احترام کرد.

 

 

وی ضمن حضور در نشست با جمعی از خانواده معظم شهدا و ایثارگران در آستانه اشرفیه، با بیان اینکه آستانه اشرفیه نمونه کوتاهی از حکومت اهل بیت (ع) را در زمان بنی‌عباس تجربه کرده است، گفت: تاریخ سترگ این خطه در حمایت اهل بیت (ع) و ایجاد یک جامعه شیعی درخشان است که به تدریج سرزمین ایران را علاقه‌مند به اهل‌بیت (ع) کرده و به دنبال آن حضرت امام خمینی (ره) حکومت مبتنی بر فقه و احکام جعفری ایجاد کرد و از این جهت از خودگذشتگی مردم شهیدپرور این منطقه مؤثر بوده است.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مردم منطقه آستانه اشرفیه قبل و پس از انقلاب در میدان حاضر بوده‌اند، افزود: این مردم عزیز از سال 42 در صحنه مبارزه، در دفاع مقدس، در دفاع از حرم و دفاع از امنیت و حوزه سلامت همواره فداکاری کرده‌اند و به فرموده مقام معظم رهبری باید سپاسگزار این ایثارگران باشیم. وقتی به ایران اسلامی تهاجم شد عده‌ای راه مجاهدت و فداکاری را انتخاب کردند و تعدادی نیز با همه خانواده خود در عرصه فداکاری حاضر شدند.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به فداکاری خانواده‌های چند شهیدی، گفت: این فداکاری معمولی نیست و نشان‌دهنده کمال یک خانواده است و خدا گاهی این پرده‌ها را کنار می‌زند تا انسان‌هایی که در مسیر کمال هستند را نشان دهد و زبان در وصف این فداکاری‌ها و تشکر از آن قاصر است.


وی در ادامه این دیدار سلام آیت الله رئیسی رئیس جمهوری را به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران ابلاغ کرد.


اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز در این نشست گفت: نوکری مردم و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران باعث افتخار است و انقلاب اسلامی با دعای این عزیزان بیمه شده است و ایثارگران راه درست را به مسئولان آموخته‌اند. هر چه داریم از شهدا داریم و به حضور خانواده‌های معظم شهدا، یادواره‌ها و کنگره‌های شهدا نیازمندیم.


در این دیدار با اهدای لوح تقدیر از خانواده‌های معظم شهیدان «مرتضی حسین‌پور»، «حسن عشوری»، «هادی اکبری‌نژاد»، «حسین املاکی»، «نرجس خانعلی‌زاده» و «احمد، عزت‌اله و محمود پسند» و جانباز «حسین هادی‌پور» تجلیل شد.

منبع:ایثار