اجلاس سراسری مدیران بنیاد شهید در مشهد مقدس

05 تیر 1401

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این همایش گفت: این روزها مزین به نام شهدای مکتب‌سازی مثل شهید چمران است که سبک زندگی را به ما معرفی کرده است و شهید بهشتی و شهدای هفت تیر که جمعی از دولتمردان و نمایندگان مجلس بودند و هر کدام از این شهدا به نوعی اثرگذار بوده‌اند.


معاون رئیس جمهور در این نشست خطاب به مدیران بنیاد گفت: دیدارهایی در مدت مسئولیت با مدیران صورت گرفته اما باید تلاش کنیم که ذهنیت‌های دو نفره را به یک فکر مشترک تبدیل کنیم تا بنیاد دارای وجدان مشترک و عزم سازمانی شود که این وجدان مشترک گفتمان حاکم بر اقدامات است و در حوزه اقدامات این گفتمان توسط معاونت‌های مختلف طراحی شده که برنامه اقدام مشترک است که کاربردی است و اگر نتوانیم در مورد آن درک و فهم مشترک پیدا کرده و با آن ارتباط برقرار کنیم به اقدام کننده ظاهربین و تکنوکرات تبدیل می‌شویم.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه نمونه‌ای از ضرورت درک مشترک در بنیاد در خصوص طرح سپاس گفت: به عنوان نمونه این طرح برای دیدار خانواده شهدا و ایثارگران به مدت دو سال است اما برای دیدار ایثارگران کیفیت و نوع برخورد با ایثارگران مهم است و این کیفیت جز با باور مشترک و درونی شکل نمی‌گیرد. روح و گفتمان مشترک باید در بنیاد شهید و امور ایثارگران حاکم باشد زیرا ما سازمانی هستیم که اهداف، ارزش‌های اسلامی و گفتمان انقلاب را انتقال می‌دهیم و باید این جریان به باور مشترک تبدیل شود.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی، گفت: همکاران در بنیاد شهید و امور ایثارگران دو نوع رفتار دارند برخی خودکار و خودجوش هستند و روح حاکم در بنیاد و وظیفه خود را دریافت کرده‌اند و خیلی جلوتر از برنامه پیش‌ می‌روند و نیاز به پیگیری ندارند و حتی در برخی موارد باید کنترل شوند. این افراد باعث افتخار بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند اما برخی نیز دغدغه کافی ندارند. دغدغه داشتن جزو ذات کار ما است زیرا با عامل انسانی سروکار داریم و خدا خانواده شهدا و ایثارگران را به ما هدیه کرده است تا به آنها خدمت کنیم.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مراجعه بنیاد به خانواده شهدا و ایثارگران دهک‌های پایین گفت: بر اساس نتایج این طرح برخی خانواده شهدا و ایثارگران هیچ دریافتی از بنیاد نداشتند و در گذشته از طرف بنیاد نیز مراجعه‌ای به آنها نشده بود. والدین شهدایی بودند که حقوق دریافت نمی‌کردند و در این مراجعات اعلام کردند حقوق آنها واریز شود و اگر هم قبلاً حقوق نمی‌خواستند به هر دلیلی نظرشان تغییر کرده است. خانواده شهدا و ایثارگران امانت به ما سپرده شده‌اند و اگر به درستی خدمت کنیم ایثار و آرمان هم معنا پیدا خواهد کرد.


معاون رئیس جمهور گفت: ایثارگران کارآفرین که در حوزه دانش‌بنیان صاحب دانش جدید هستند و می‌توانند برای خدمت به ایثارگران خلق دانش کنند باید معرفی شوند و در همه حوزه‌ها باید اینگونه اقدامات صورت گیرد و ما باید برای تک‌تک روستاها و شهرها به صورت گسترده کار کنیم.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر اینکه باید حق به‌موقع به ذی‌حق رسانده شود، افزود: در مقابل باید در مقابل زیاده‌خواهی و ظلم محکم ایستاد زیرا ما مدیون خانواده شهدا و ایثارگران هستیم و باید آنها را عزیز نگاه داریم. ما ضمن اینکه وظیفه منزلت و کرامت خانواده شهدا و ایثارگران را داریم وظیفه پرورش و منزه نگاه داشتن نیز داریم. اگرچه برخی ایثارگران به خاطر عزت نفس و کرامت به ما مراجعه نمی‌کنند ولی ما نسبت به آنها وظیفه داریم و مدیران شهرستان‌ها وظیفه دارند فعالانه این موضوعات را پیگیری و به منزل این عزیزان مراجعه کنند و برای تک‌تک این عزیزان برنامه خدمات رسانی داشته باشند.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: باید ایثارگران با کارآمدی و کارگشایی شناخته شوند و هر مشکلی در کشور ایجاد می‌شود سازمان‌های مردمی ایثارگران پیش‌قدم باشند. جایی که حفظ و دفاع از انقلاب اسلامی واجب است و هر جا مردم نیاز به دفاع دارند خانواده معظم شهدا و ایثارگران جلودار باشند و این چون اکنون از بستر بنیاد ایجاد نمی‌شود برای همین ایثارگران به بسیج و گروه‌های جهادی مراجعه می‌کنند در حالی که بستر وجودی و فعالیت آنها باید از بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد.


گفتنی است، در اجلاس سراسری مدیران بنیاد شهید و امور ایثارگران کارگروه‌های تخصصی تعاون و ارتقای معیشت ایثارگران؛ امور فرهنگی، آموزشی و پژوهشی؛ بهداشت و درمان؛ توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی و حقوقی و بازرسی، میز خدمت و تعامل با جامعه هدف برگزار شد.

 

 

همچنین حجت الاسلام والمسلین یوسفعلی شکری در این نشست با ذکر روایتی از امام رضا(ع) گفت: بر اساس این روایت «صادق‌ترین رفیق هر کسی عقل او و دشمن او جهل اوست». اگر بنا است در جامعه تحولی در گام دوم رخ دهد این تحول باید از انسان شروع شود. در مجموعه‌های بزرگ اگر قرار است اقدام بنیادینی صورت گیرد همه باید دست به دست هم دهند و یک تحول اجتماعی ایجاد کنند و این تحول جز با افزایش انگیزه‌ها ایجاد نمی‌شود.


وی افزود: این انگیزه‌ها باید از انگیزه‌های ظاهری، سطحی، کوتاه مدت و موردی به انگیزه‌های توحیدی گستره جهان شمول و ماندگار تبدیل شود. ما دو رسالت داریم که از سوختن و تباه شدن استعداد نیروی انسانی محافظت کنیم تا بقیه راه را به خوبی طی کنند و یک رسالت بزرگی که امام ما بر روی دوش ما گذاشته صیانت از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران است.


نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به سفارش امام صادق(ع) بر عمق‌بخشی به نماز گفت: عمق‌بخشی و صبوری برای ترویج نماز در ادارات ضروری است و باید در دستور کار بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد.


حجت‌الاسلام والمسلمین شکری با اشاره به فرازهایی از صحیفه سجادیه افزود: هیچ محلی مقدس‌تر از بنیاد شهید و امور ایثارگران برای خدمت به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران وجود ندارد و در این راه مقدس باید از ریا و شک پرهیز کرد و خالصانه و بابصیرت به این عزیزان خدمت کرد.


نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه کار تکاملی کسالت‌پذیر نیست، گفت: فرهنگ ایثار و شهادت در قله قرار دارد و فعالیت در این عرصه کار افراد خسته، واداده و کسل نیست و فرد خسته نمی‌تواند مشکلات این مسیر را حل کند و یکی از آفات این مسیر توجه به برخی جایگاه‌های دنیوی است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: غصه خوردن برای سختی کار آفت دیگری است که باید از آن پرهیز کرد و باید بدانیم مسیرهای حل مشکلات باز خواهد شد ضمن اینکه این مسیر متعلق به افراد ترسو و بخیل نیست. در این راه سنگ‌دل شدن و بی‌خیال بودن نمی‌گنجد و باید برای رفع مشکلات و پیدا کردن راه حل دغدغه داشت و اگر این دغدغه‌مندی از بین بروند سقوط رخ خواهد داد.

منبع:ایثار