حفظ کرامت ایثارگران در انتقال و ترویج فرهنگ اصیل ایثار و شهادت است

23 آذر 1400

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز جمعه 7 آبان ماه در نشست فصلی دبیران استانی مجمع ملی ترویج، گسترش و امتداد اندیشه اسلامی در سازمان دارالقرآن کریم تأکید کرد: حفظ عزت و کرامت خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در انتقال و ترویج فرهنگ اصیل ایثار و شهادت است.


دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست گفت: با مطالعه حکم امام خمینی (ره) در تأسیس بنیاد شهید و بیانات و تقریرات رهبر معظم انقلاب در می‌یابیم که هدف و نقطه توجه امامین انقلاب در همه فرامین و رهنمودهای مرتبط با بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ «حفظ و رشد فرهنگ ایثار و شهادت» بوده است. در حکم تاریخی امام (ره) درباره ایجاد مدارس شاهد و دستور رهبر معظم انقلاب درباره دانشگاه شاهد نیز هدف اصلی، تداوم فرهنگ شهادت در نسل‌های بعدی است.


معاون رئیس جمهور افزود: فرهنگ شهادت‌طلبی که مکتب امام خمینی (ره) ایجاد کرد، عاشقانی را به میدان آورد که جان‌عزیزشان را در معرکه‌های مختلف تقدیم انقلاب و کشور اسلامی کردند و بر اساس آن، از جان و مالشان برای رسیدن به یک کمال بالاتر گذشتند و پیشرفت انقلاب و ادای تکلیف را وظیفه دینی و انقلابشان دانستند. این فکر و فرهنگ دینی و الهی است که حضرت امام خمینی (ره) به عصر جدید هدیه کرد.


وی با بیان اینکه «شهادت» کامل کننده زندگی انسان مؤمن است گفت: هیچ نقطه سعادتی جز «شهادت» نیست. اوج تعالی انسان آن جایی رقم می‌خورد که مثل یک شهید زندگی کند و برای رسیدن به آن مقام تلاش و مجاهدت کند.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه بر ضرورت ایستادگی برای حفظ فرهنگ اصیل ایثار و شهادت در برهه‌های مختلف زمانی تأکید کرد و گفت: استحاله و تغییر شکل ارزش‌ها یک هشدار است. رزمندگان و ایثارگران برای انقلاب و ارزش‌هایش ایستادگی کردند و حفظ عزت و کرامت خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران نیز در انتقال این میراث‌فرهنگی است.


معاون رئیس جمهور اظهار کرد: جامعه ایثارگری، جامعه ممتاز در کشور است. کسانی که حاضرند «جان فدایی» کنند و خالص‌ترین نیروهای انقلاب اسلامی هستند. بر همین اساس ضروری است علاوه بر خدمات‌رسانی متناسب و در شأن آنان، در حوزه فرهنگی و تفکر مکتبی و ماندگاری فرهنگ شهادت در این جامعه بزرگ نیز تمهید و برنامه‌ریزی کنیم.


دکتر قاضی‌زاده هاشمی گفت: در مقابل واژگانی از قبیل «بازماندگان جنگ» و «احترام‌های اجتماعی» مرسوم در جوامع غربی نیازمند تعمیق مفاهیم اصیل مکتبی متناسب با نگاه امام و رهبری هستیم و باید در حوزه اندیشه فعالیت کنیم تا خدمت به خانواده شهدا در ردیف جهاد فی سبیل الله قرار گیرد.


رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان خواستار انجام فعالیت‌های فکری و مکتبی عمیق در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شد و گفت: جریان اقدامات جهادی در حوزه اندیشه باید سازمان‌دهی شود و این نوع اقدامات می‌تواند شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور را تغییر دهد لذا باید از تمامی ظرفیت‌های کشور در حوزه‌های فرهنگی استفاده شود.

 

منبع: ایثار